Aktualności


wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności")

„WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI” - posumowanie działań IV edycji projektu.

2017-11-26

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu już po raz IV w ramach „Powiatowego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2015-2020” oraz „Programu Przeciwdziałania Przemocy i Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Rawickim na lata 2017-2021” zorganizowało cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej z powiatu rawickiego pn. „WSZYSCY JESTEŚMY TACY SAMI”.

Kształtowanie właściwych postaw wobec niepełnosprawności w roku bieżącym oparte było na przykładzie życia oraz doświadczenia Jaśka Meli- podróżnika, najmłodszego zdobywcy dwóch biegunów północnego i południowego w jednym roku oraz założyciela Fundacji „Poza Horyzonty”.
Spotkania profilaktyczno-edukacyjne „Wszyscy jesteśmy tacy sami” miały na celu uwrażliwienie młodzieży szkolnej na problemy funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie właściwych postaw wobec nich.
Podczas spotkań młodzież obejrzała film fabularny ukazujący życie jak i problemy osób z niepełnosprawnościami oraz reportaż, w którym Jasiek Mela zachęcał do realizacji swoich marzeń oraz pokonywania ograniczeń "które każdy człowiek wytwarza sobie we własnej głowie". Pokazy filmowe poprzedzone zostały prelekcjami pracowników PCPR w Rawiczu: Katarzyny Jankowskiej - pracownika socjalnego, która od 18 jest zawodowo związana z realizacją zadań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Lidii Młody - pracownika socjalnego, psychologa. Uczniowie przez udział w warsztatach mieli również możliwość doświadczyć wpływu ograniczeń w codziennych czynnościach.
W dniach od 16 do 20 października br. w Kinie "Promień" w Rawiczu oraz w Gminnym Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie gościliśmy uczniów klas VI i VII szkół podstawowych z terenu powiatu rawickiego.
Podsumowaniem tegorocznej akcji było spotkanie motywacyjne z Jaśkiem Mela w dniu 21 listopada br. Uczestnikami tego spotkania byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu rawickiego.
Dzieci przedszkolne oraz klas I-III szkół podstawowych z Bojanowa, Goliny Wielkiej, Sobiałkowa, Zielonej Wsi i Masłowa w dniach 25-26 października br. uczestniczyły w warsztatach przeprowadzonych przez Fundacje L’Arche z Wrocławia. Spotkania te miały charakter spektaklu oraz warsztatów z udziałem oryginalnych lalek fundacji L’Arche, które wprowadziły dzieci w świat osób niepełnosprawnych. Podczas 15 minutowych etiud ukazane było spotkanie dwóch lalek: pełnosprawnej Malwiny i Tomka - chłopca z mózgowym porażeniem dziecięcym poruszającym się na wózku inwalidzkim. Podczas tego spotkania Tomek odpowiadał na różne pytania Malwiny, m.in. czy będąc na wózku porusza się po schodach, jak korzysta z toalety, a nawet czy niepełnosprawnością można się zarazić. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach, porozmawiać z Tomkiem i zadawać mu swoje pytania, które zrodziły się podczas przedstawienia.
Tegoroczne działanie okazało bardzo trafne i motywujące do przemyślenia swoich postaw, jak i postrzegania osób z niepełnosprawnością zarówno dla młodszych uczniów, jak i młodzieży. Badając celowość, jak i merytoryczne oraz techniczne przygotowanie spotkań okazało się że zostały one bardzo wysoko ocenione zarówno przez samych uczniów jak i grono pedagogiczne.
W spotkaniach uczestniczyło łącznie ok. 1000 osób z następujących szkół:
-Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu
-Szkoła Podstawowa nr 5 w Rawiczu
-Szkoła Podstawowa nr 3 w Rawicz
-Szkoła Podstawowa nr 1 w Rawiczu
-Szkoła Podstawowa nr 6 w Rawiczu
-Szkoła Podstawowa w Słupi Kapitulnej
-Szkoła Podstawowa w Zielonej Wsi
-Szkoła Podstawowa w Dubinie
-Szkoła Podstawowa w Szkaradowie
-Szkoła Podstawowa w Pakosławiu
-Szkoła Podstawowa w Chojnie
-Szkoła Podstawowa w Sowach
-Szkoła Podstawowa w Bojanowie
-Szkoła Podstawowa w Golinie Wielkiej
-Szkoła Podstawowa w Sobiałkowie
-Szkoła Podstawowa w Konarach
-Szkoła Podstawowa w Miejskiej Górce
oraz
- I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu
- Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu
- CKU Zespół Szkół Przyrodniczych – Technicznych w Bojanowie
- Zespół Szkół w Jutrosinie

Szczególne podziękowania składamy Dyrektorom i gronu pedagogicznemu, którzy zechcieli partnerować nam w w/w działaniu oraz pracownikom Kina „Promień” w Rawiczu i Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie za udostępnienie sal widowiskowo-kinowych oraz obsługę techniczną.

Foto: PCPR w Rawiczu (więcej patrz GALERIA)

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana


    wsteczWstecz (Powrot do wszystkich publikacji z menu: "Aktualności")

    przejdź do góry...

    Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rawiczu. ul. Dworcowa 1, 63-900 Rawicz, tel./faks: 65-546-4333, 65-546-7375

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji